ingiltere | ingilterede dil eğitimi | ingiltere ingilizce | ingiltere dil okulları fiyatları | ingiltere dil kursu | ingiltere dil | ingiltere vize | ingiltere vizesi

Yeni İngiliz Hükümeti, Türkiye’nin AB Sürecini Destekliyor


İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ilk defa koalisyon hükümeti kuran İngiltere‘de hükümette yer alan Muhafazakârların lideri David Cameron’un Avrupa Birliği’ne karşıtlığından dolayı, Türkiye’nin AB’de geleneksel dostu olan İngiltere‘nin bu siyasetini değiştirip değiştirmeyeceği tartışma konusu oldu.

Seçimleri üçüncü sırada bitiren Nick Clegg başkanlığındaki koalisyon ortağı Liberal Demokratlar ise AB’ye entegrasyondan yana. Today’s Zaman’a konuşan yabancı uzmanlar AB konusunda birbirine zıt siyaseti izleyen iki partinin uzlaştıkları noktanın Türkiye’nin AB’ye üye olması olduğunu belirttiler.

Muhafazakar Parti‘nin seçim kampanyası dönemindeki parti programında AB’nin kapılarının Türkiye’nin de aralarında bulunduğu, AB’ye katılmak isteyen, katılım kriterlerini karşılamak zorunda olan ülkelere açık olması için baskı yapmalarının gerekliliğinden bahsediliyordu. Avrupa Politika Merkezi (EPC) uzmanlarından Amanda Paul, yeni İngiltere Başbakanı Cameron’un Türkiye’nin AB ile olan ilişkilerini etkilemeyeceğini, İngiltere’deki bütün siyasi kesimlerin Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediği yorumunda bulundu. İngiliz uzmanlardan Dennis Sammut da yeni hükümetin büyük bir ihtimalle Türkiye’nin AB üyeliğine destek çıkacağını tahmin ettiğini söyledi. Fakat İngiltere’de Türk vatandaşlarının çalışma vizesi almasını kolaylaştıracak kararlarla ilgili belki gecikmelerin olabileceğini de sözlerine ekledi.

Bunun yanı sıra uluslararası ilişkiler konusunda danışmanlık hizmeti veren ‘bağımsız diplomat’ isimli örgütün Brüksel başkanı Nicholas Whyte İngiltere’de çoğu siyasilerin Türkiye’nin AB üyeliği için avukatlık yaptığını, Türkiye bağlamında eski ve yeni hükümet arasında bir farkın olacağını düşünmediğini belirtti. Hükümetin koalisyon olduğundan dolayı İngiltere’nin Türkiye’ye bakışının halen muğlak olduğunu vurgulayan Brüksel merkezli Dış Siyaset Merkezi’nin (FPC) politika direktörü Adam Hug ise İngiltere’nin Türkiye’nin dostu olmaya devam ederek üyelik sürecini destekleyeceğini fakat AB’deki etkisinin azalacağını iddia etti.

Koalisyon hükümetini “büyük bir belirsizlik” olarak niteleyen Avrupa Reform Merkezi’nin (CEP) Başkan Yardımcısı Katinka Barysch, hem Muhafazakârların hem de Liberal Demokratların AB’nin genişlemesinden yana olduğunu söyledi. Muhafazakârların Liberal Demokratlarla güç paylaşmak zorunda kaldığını vurgulayan Barysch, bunun Cameron’un AB karşıtlığını düşüreceğini ve dolayısıyla da AB ile ilişkilerinin iyileşeceğini bildirdi. Barysch, “İngiltere’nin AB ile iyi ilişkiler içinde olması Türkiye açısından iyi bir şey çünkü İngiltere hâlâ Türkiye’nin en iyi dostlarından birisi.” dedi.

Today’s Zaman gazetesinin köşe yazarlarından Andrew Finkel da, İngiltere’deki bütün partilerin geleneksel olarak Türkiye yanlısı olduğunu, ancak yeni hükümetin göçmenlerle ilgili sert bir tavır takındığını hatırlatarak, bunun da Türk vatandaşlarına uygulanan sert vize rejiminde kolaylaştırmaya gidilmemesi ile sonuçlanacağını iddia etti.

Benzer Yazı Yok.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Mr. Brown

Mr. Brown went to the seasdie and will never ever come back !!!YORUMA KAPALI.