ingiltere | ingilterede dil eğitimi | ingiltere ingilizce | ingiltere dil okulları fiyatları | ingiltere dil kursu | ingiltere dil | ingiltere vize | ingiltere vizesi

Kraliçe Elizabeth 60. Yılını Kutluyor


1953′te Birleşik Krallık ve İngiliz Milletler Topluluğu’nun başına geçen, seçilmiş 13 başbakana ülkeyi yönetme yetkisi veren Kraliçe Elizabeth yıldönümünü kutluyor.

Kraliçe Elizabeth İngiltere‘nin en uzun süreli ikinci monarkı. Birinci sırada Sultan Abdülaziz’i 1867′de konuk eden Kraliçe Victoria bulunmaktadır ve tahtta tam 63 yıl kalmıştır. Bu yılki kutlamalar bir çok etkinliğe sahne olmuştur. Kutlamalar nedeniyle tüm ülke çapında dört gün resmi tatil ilan edilirken kutlamaların üçüncü gününde binlerce kişi, çadırları ile birlikte sarayın önüne gelerek son gün kutlamalarına katılmak için kamp kurmuştur. 5 Haziran’a kadar devam edecek kutlamaların ikinci gününde geleneksel sokak yemekleri sergilenmiştir. Bin özel gösteri teknesiyle birlikte kraliyet teknesinin de içinde bulunduğu filo, Thames Nehri’nde yüz binlerce kişiyi selamlayarak, geçiş töreni düzenlemiştir. Kraliçe 2.Elizabeth ve Kraliyet ailesinin de katılacağı üçüncü gün etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen konserlerde Paul Mccartney, Stevie Wonder, Elton John, Tom Jones,Robbie Williams, Jessie J ve Ed Sheerin sahne alacaktır. Konserin ardından Kraliçe Elizabeth’in Buckingham Sarayı balkonundan sembolik işaret ateşini vermesiyle beraber kraliyet ülkelerinde 4 bin 200 meşale yakılması beklenmektedir.
İngiltere’de modern demokrasiye rağmen yapılan anketlerde halkın yüzde 70′i monarşinin devamını istiyor. Monarşi karşıtı eylemleriyle tanınan Republic hareketi ise kan bağına ve soyluluk esasına dayanan devlet başkanlığı sisteminin kaldırılması gerektiğini ifade ediyor.
KRALİÇE ELİZABETH
1926 yılının Nisan ayında dünyaya York Prensesi olarak gelen 2.Elizabeth’in tahta oturabilmesi zayıf bir ihtimal olarak görülüyordu ancak amcası Kral 8.Edward’ın Amerikalı dul sevgilisiyle evlenebilmek için tahtı bırakmasıyla, kraliyet unvanını Elizabeth’in babası 6.George aldı ve bir kız kardeşe sahip olan PrensesElizabeth, taht sırasında ilk sıraya yükseldi. Kraliyette hükümdarlık cinsiyet farkı gözetmedenebeveynlerden çocuklara geçtiğinden dolayı 1940 yılında Edinburg Dükü Prens Philip ile evlenenPrenses, babasının 1952 yılında vefat etmesiyle, ailenin en büyüğü olarak taç giydi. Kraliçe 2.Elizabeth, 2012 yılında tahtta 60 yılını tamamlayarak Kraliçe Victorya’dan sonra en çok tahtta kalan ilk hükümdar oldu. 4 çocuk sahibi olan kraliçenin sekiz torunu ve bir torununun torunu bulunuyor. İktidarı sırasında Elizabeth tam 261 resmi gezi yaptı ve 116 farklı ülkeyi ziyaret etti.

Benzer Yazı Yok.

Etiketler: , , ,

Mr. Brown

Mr. Brown went to the seasdie and will never ever come back !!!YORUMA KAPALI.