ingiltere | ingilterede dil eğitimi | ingiltere ingilizce | ingiltere dil okulları fiyatları | ingiltere dil kursu | ingiltere dil | ingiltere vize | ingiltere vizesi

İngiltere Suriye’ye Vize Vermiyor


2012 Olimpiyatları öncesi İngiltere, Suriye rejimiyle bağı olan delegasyon üyelerini ülkeye almamakta kararlı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da bu yaz düzenlenecek 2012 Olimpiyatları’na iki aydan az bir süre kala İngiliz hükümeti, Suriye rejimiyle bağı olan delegasyon üyelerinin ülkeye alınmaması konusunda kararlı.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, olimpiyatlar için İngiltere’ye gelecek herkesin başvurusunun dikkatle inceleneceğini belirterek, ”Gelecek kişilerle ilgili, insan hakları ihlali yaptıklarına dair elimize bilgi ulaşırsa, bu kişilerin ülkemize girişlerini engelleme yetkimiz olduğunu açıkça belirttik” dedi.

Başbakan Yardımcısı Nick Clegg de BBC’ye verdiği mülakatta, hükümet olarak İngiltere’ye ”kimi alıp kimi almayacaklarına” dair kuralları değiştirdiklerini ifade ederek, ”Eğer insan haklarının ihlal edildiğine ilişkin bir kanıt varsa, bu kişi, bu ülkeye gelemeyecektir” demişti.

Suriye Olimpiyat Komitesi Başkanı Muvaffak Cuma ise İngiliz hükümetinin tavrına tepki gösterdi.

Cuma, İngiltere’nin Suriyeli atletlerin olimpiyatlara katılımını yasaklama hakkına sahip olmadığını belirterek, ”Evsahibi ülkenin görevi, olimpiyat oyunlarını organize etmek ve katılımcı tüm atletlere gerekli şartları sağlamaktır. Eğer İngiliz hükümeti Esed rejimiyle bağlantılı birini yasaklama kararı alırsa, tüm Suriye vatandaşlarına yasak getirmeliler. Çünkü hepimiz Beşşar Esed’i ve Suriye’yi destekliyoruz” diye konuştu.

Muvaffak Cuma, kısa bir süre önce Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) Rusya’da yaptığı toplantıda, Suriyeli sporcuların olimpiyatlara, muhalefetin bayrağıyla değil, ülkenin resmi bayrağıyla katılmasına karar verildiğine dikkati çekti.

Suriye’nin 11 atlet ve 20 yetkiliyi göndermek istediği 2012 Londra Olimpiyatları, 27 Temmuz-12 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek.

Kaynak : Milliyet

Benzer Yazı Yok.

Etiketler: ,

Mr. Brown

Mr. Brown went to the seasdie and will never ever come back !!!YORUMA KAPALI.