ingiltere | ingilterede dil eğitimi | ingiltere ingilizce | ingiltere dil okulları fiyatları | ingiltere dil kursu | ingiltere dil | ingiltere vize | ingiltere vizesi

İngiltere Para Birimi GBP – Sterling


İngiltere‘nin resmi para birimi “Pound Sterling”dir. Kısaca “Pound” veya “Sterlin” olarakta kullanılmaktadır. Pound sembolü olarak “£” ve uluslarası para kodu olarak da “GBP” kullanılır. Birleşik Krallık, Avrupa birliğine üyedir fakat kendi para birimi olan “Pound Sterling” i kullanmaktadır. Birleşik Krallık içerisinde olan İskoçya ve Kuzey İrlanda’nın kendi para birimleri de bulunmaktadır. Fakat kendi para birimleri olmasına rağmen, “Pound” bu bölgelerde de kabul edilmektedir.

1 “pound”, 100 “pence”den oluşur. “Pence”, “penny” nin çoğuludur.

Kağıt paralar £5, £10, ve £20 olarak mevcuttur. Nadir de olsa £50 kağıt paralarda bulunmaktadır.

Madeni paralar, £1, £2, 50p, 20p, 10p, 5p, 2p ve 1p olarak mevcuttur.

Döviz, bankalarda, postanelerde, Tomas Cook gibi büyük turizm firmalarında, Turizm Enformasyon bürolarında veya Türkiye’de ki gibi döviz bürolarında bozdurulabilir.

Ülkenin her yanında ATM’lere ulaşabilirsiniz. Türkiye’de de olduğu gibi büyük alışveriş merkezlerinde de ATM’ler bulunmaktadır. ATM’ler de hangi kartlarının kullanılabileceği listelenmektedir. Ayrıca kartınız Visa veya Master ise istediğiniz her bankamatikten para çekebilirsiniz.

Eğer Türkiye’deki bir bankaya ait bir kart kullanıyorsanız ve bununla İngiltere’de ki bir ATM den para çekiyorsanız, para çektiğiniz bankanın bu işlem için bir komisyon alacağını unutmayın. Ayrıca, para birimleri farklı olacağı için kur farklılıklarının oluşabileceğini unutmayın.

Mastercard, Visa, American Express, Dinners Club, gibi kredi kartları tüm dünyada geçerli olan kartlar olduğu için İngiltere’de de bu kredi kartlarını kullanabilirsiniz. Eğer ekstreniz TL olarak geliyorsa bu durumda, yine kur farklılıklarından dolayı, aldığınız hizmet bedeli ile ödeyeceğiniz bedel arasında farklılıklar oluşabileceğini lütfen unutmayın.

Benzer Yazı Yok.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Mr. Brown

Mr. Brown went to the seasdie and will never ever come back !!!YORUMA KAPALI.