ingiltere | ingilterede dil eğitimi | ingiltere ingilizce | ingiltere dil okulları fiyatları | ingiltere dil kursu | ingiltere dil | ingiltere vize | ingiltere vizesi

İngiltere, Arjantin’in Olimpiyat Reklamına Kızdı


Arjantin’le İngiltere arasında yaşanan Falkland (Malvinas) Adaları gerginliği Olimpiyatlar’a da sıçradı. Arjantin’in Londra 2012 Olimpiyatlar’ı için hazırladığı reklam videosu İngiltere’yi kızdırdı.

İngiltere basınında yer alan haberlere göre, gizli bir şekilde hazırlanan ve dün gece Arjantin televizyonlarında yayınlanan reklamda, Falkland Adaları “Arjantin toprağı” olarak nitelendiriliyor.

Arjantin Erkekler Hokey Milli Takımı’nın yıldız oyuncusu Fernando Zyllberberg, reklamda sabah erken saatlerde antrenman yaparken görülüyor.

Zylberberg, Falkland Adaları’nın başkenti Port Stanley’de Globe Tavern, Penguin News gazetesi, 1982 Arjantin-İngiltere savaşında ölen askerlere adanmış bir anıt gibi önemli yerlerin önünden koşarak geçip, meydanlarda kültür-fizik hareketleri yaparken, alttan “İngiliz topraklarında yarışmak için, Arjantin topraklarında çalışıyoruz” yazısı geçiyor.

Zylberberg, Cadena 3 radyosuna yaptığı açıklamada, “Amacımız Malvinas’ın Arjantin toprağı olduğunu göstermekti. Bütün bir hafta boyunca adada koşup durdum. Benim için inanılmaz bir deneyim oldu çünkü etrafımız savaş gazileriyle çevriliydi” dedi.

“OLİMPİYATLARA SİYASET KARIŞMAYACAK”

Arjantin yönetimi, kısa bir süre önce, 27 Temmuz-12 Ağustos tarihleri arasında Londra’da düzenlenecek Olimpiyat oyunlarını siyasi çıkarı için kullanmayacağı yönünde bir açıklama yaptı.

Spor Bakanı Claudio Morresi, Reuters’a verdiği röportajda, “Arjantin heyeti Londra’ya Malvinas’ın Arjantin’e ait olduğuna inanarak gidecek ancak Londra’da spor müsabakalarına katılmanın dışında bir şey yapmayacaklar” dedi.

“HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIK”

Ancak İngilizler reklamın bu açıklamalarla çatıştığına inanıyor.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı reklamı Olimpiyatlar’ı sömürmek ve spora politika karıştırmak anlamına geldiği gerekçesiyle sert bir dille eleştirdi.

Bakanlık sözcüsü, “Arjantin’in Olimpiyatları sömürme girişiminden derin üzüntü duyduk. Olimpiyatlar’ın olayı siyaset değil spordur. Dahası film yapımcılarının Falkland Adaları’ndaki anıtı dekor olarak kullanarak sergiledikleri duyarsızlık da bizi hayalkırıklığına uğrattı” diye konuştu.

SAVAŞTA ÖLEN ASKERLERE ADANDI

Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, bu yıl başlarında İngiltere’yle Falkland konusunda müzakereler yapılması için büyük çaba göstermişti.

Arjantin, kendi toprağı olduğunu iddia ettiği ve “Malvinas” olarak adlandırdığı adaları 1982 yılında işgal etmişti. Yaşanan savaşta iki taraftan toplam 900’den fazla asker hayatını kaybetmiş ve savaş İngiltere’nin galibiyetiyle sonuçlanmıştı.

Reklamın savaşta ölen askerlere adanması ve Arjantin’in 649 kaybından 323′ünün öldüğü General Belgrano gemisinin batış tarihinde yayınlanması da İngiltere‘nin tepkilerini güçlendirdi.
kaynak: hürriyet.com.tr

Benzer Yazı Yok.

Etiketler: , , , , , ,

Mr. Brown

Mr. Brown went to the seasdie and will never ever come back !!!YORUMA KAPALI.