ingiltere | ingilterede dil eğitimi | ingiltere ingilizce | ingiltere dil okulları fiyatları | ingiltere dil kursu | ingiltere dil | ingiltere vize | ingiltere vizesi

İngiliz Vatandaşlığı Sınav Merkezinde Bir Türk…


Türk vatandaşı Uğur Yılmaz, İngiliz vatandaşlığı için gerekli olan “İngiltere‘de Yaşam” sınavının yapıldığı merkezlerden birinin sahibi -Yılmaz: “Bu ülkede vatandaşlık almak istiyorsanız, bu sınavı almak zorundasınız. Bu da bizlerden geçiyor”

İngiliz vatandaşlığı için gereken “İngiltere’de Yaşam” sınavını ülke genelinde yapan toplam 52 merkezden birinin sahibi Türk vatandaşı Uğur Yılmaz.
Londra’nın kuzeyinde bulunan Intech Centre’ın sahibi ve müdürü olan Yılmaz, İngiltere İçişleri Bakanlığına bağlı sınav merkezinin, başkentteki en büyük merkezlerden biri olduğunu söyledi.

Böyle bir merkeze sahip tek Türk olduğunu A.A’ya anlatan Yılmaz, 2002 yılında eğitim ağırlıklı hizmet vermeye başladıklarını kaydetti. Uğur Yılmaz, 6 yıl önce ise İngiltere İçişleri Bakanlığının İngiliz vatandaşlığının verilmesi için düzenlemeye karar verdiği sınavı yapmaya başladıklarını ifade etti.

Yılda ortalama 15 bin kişiye sınav alanında hizmet verdiklerini söyleyen Yılmaz, “Dünyanın her köşesinden bu sınavı almak için gelenler var. Türkler de sınava girmeye geliyor ama bu müessesenin Türk olduğunu bilmeyen bir sürü insan var. Hatta sonradan öğrenip, şaşıran Türkler oluyor” diye konuştu.

Yılmaz, “Bu ülkede yaşıyorsanız, istiyorsanız profesör olun, yabancıysanız, bu ülkede kalmak ve vatandaşlık almak istiyorsanız, bu sınavı almak zorundasınız. Bu sınavı almanın yolu da bizlerden geçiyor” dedi.

-”İngiltere’de Yaşam” sınavı-

Çorum doğumlu ve çiftçi bir ailenin çocuğu olan Yılmaz, 1990 yılında İngiltere’ye dil öğrenmek amacıyla geliyor. Dil öğreniminin ardından Westminster Üniversitesinde Bilgisayar Bilimleri eğitimi alan Yılmaz, 1997 yılında İngiltere’de iş hayatına atılıyor.

Yılmaz’ın sahibi olduğu Intech Centre‘da vatandaşlık sınavlarının yanı sıra, İngilizce, matematik kursları ve sınavları, bilgisayar kursları, elektrik mühendisleri için sınavlar ve açık öğretim sınavları da yapılıyor.

İngiltere, ülkede belli bir süre kalan veya çalışan ve İngiliz vatandaşlığı almak isteyenleri, Birleşik Krallığa entegrasyonun, ülkeye ilişkin genel kültürün ve İngilizce bilgisinin ölçüldüğü “İngiltere’de Yaşam” sınavına 2005 yılından bu yana tabi tutuyor. Ülke genelindeki sınav merkezlerinde bilgisayar karşısında yapılan sınava girenlere çoktan seçmeli 24 soru yöneltiyor ve sınavı geçemeyenlere İngiliz vatandaşlığı verilmiyor. Sınavı vatandaş olmak isteyenlerin yanı sıra, İngiltere’de süresiz oturma izni almak isteyenler de geçmek zorunda.

2005-2009 yılları arasında sınavı alan 906 bin 464 kişiden, 263 bin 641′i sınavı geçemezken, İngiliz vatandaşı olan 11 bin 118 kişiye yapılan örnek sınavda ise, sınavı geçenlerin oranının sadece yüzde 14 olduğu belirlenmişti.

Benzer Yazı Yok.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Mr. Brown

Mr. Brown went to the seasdie and will never ever come back !!!YORUMA KAPALI.