ingiltere | ingilterede dil eğitimi | ingiltere ingilizce | ingiltere dil okulları fiyatları | ingiltere dil kursu | ingiltere dil | ingiltere vize | ingiltere vizesi

Açıköğretimliye Avrupa Yolu


Öğrenci sayısı bir milyonu aşan Anadolu Üniversitesi, İngiltere’deki Greenwich Üniversitesi ile işbirliği anlaşması imzaladı.
2 yıllık açıköğretim programında okuyan öğrencilerin dikey geçişle İngiltere’ye gidip 4 yıllık fakülte bitirebileceği belirtildi…

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, İngiltere’deki Greenwich Üniversitesi ile anlaşma yaptıklarını belirterek “2 yıllık açıköğretim programlarında okuyanlar dikey geçiş yaparak İngiltere’de fakülte bitirebilecek” dedi. Prof. Dr. Aydın, açıköğretim sisteminde öğrenim gören başarılı öğrencilerin örgün programlara geçmesi gerektiğini ifade etti. YÖK’le yapılan işbirliği sonunda açıköğretim sisteminde okuyan lisans öğrencilerine, tüm Türkiye genelinde örgün öğretim yapan dallara geçiş imkanı sağladıklarını hatırlatan Aydın, “Bu 1 milyonun üzerinde öğrencisi olan Anadolu Üniversitesi için büyük bir çalışma” dedi.

80’İ GEÇMEK YETERLİ

Öğrencilerin başarılı olmaları durumunda yatay geçiş imkanına kavuşacaklarına işaret eden Aydın, giriş puanı ne olursa olsun açıköğretim sisteminde okuyan öğrencilerin, puanlarını 80 ve üzerinde tutmaları durumunda ilgili dalda yatay geçiş yapabileceklerini kaydetti. Aydın, İngiltere Greenwich Üniversitesi ile yaptıkları anlaşmanın içeriğini şöyle anlattı: “Anadolu Üniversitesi’nde 2 yıllık programlarımızda okuyan öğrencilerimiz İngiltere’de dikey geçiş yapabilecek. Öğrencilerimiz 16 hafta İngilizce hazırlık eğitimi aldıktan sonra İngiltere’de 3. ve 4. sınıflarını okuyarak lisans tamamlayabilecek. Uygulama bu yıl devreye girecek.” Aydın, bu uygulamanın diğer ülkelerdeki üniversitelere de yayılacağını aktardı.

EN ETKiLi SiSTEM

Akademisyen yetiştirme konusunda açıköğretimin en etkili sistem olduğunu kaydeden Prof. Dr. Davut Aydın, Türkiye’deki öğretim üyesi açığının kapatılmasında açıköğretim sisteminin kullanılması gerektiğini vurguladı. Aydın, yaşam boyu öğrenme kavramı çerçevesinde, meslek sahibi olmak, kendisini yenilemek isteyenlere eğitim hizmetlerini götürmek zorunda olduklarını belirtti.

Benzer Yazı Yok.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Mr. Brown

Mr. Brown went to the seasdie and will never ever come back !!!YORUMA KAPALI.